Co to znaczy „zhakowany”?
Termin „Zhakowany” jest często używany, zwłaszcza w odniesieniu do witryn, ale jego definicja nie jest powszechnie znana.
Jeśli witryna zostanie zhakowana, będzie to oznaczać kilka rzeczy:
- Ktoś uzyskał dostęp do Twojego konta (zazwyczaj za pomocą protokołu FTP [File Transfer Protocol]). Po uzyskaniu dostępu za pomocą protokołu FTP hakerzy mogą wstawić własny kod do witryny.
- Po uzyskaniu dostępu do witryny wstawiają do niej złośliwy kod. Działanie tego kodu jest zależne od celów hakera.
Hakerstwo może być bardzo podstępne, więc można nawet nie zauważyć, że witryna została zhakowana. Czasami jednak hakerzy bywają brutalni i mogą sprawić, że witryna przestanie działać, albo zamienić jej zawartość na obsceniczny komunikat.
Szkodliwe działania, jakie hakerzy mogą wykonywać w witrynach, to m.in.:
- Instalowanie wirusów na komputerach osób odwiedzających witrynę.
- Przekierowywanie odwiedzających do innych witryn.
- Używanie danej witryny do atakowania innych witryn i wyłączania ich.
Niestety, obecnie nie jest dostępny system LoJack® dla zhakowanych witryn, ale można wykonać kilka czynności gwarantujących, że witryna nie stanie się ofiarą ataku hakera:
- Używaj bezpiecznego hasła. Oznacza to, że trzeba użyć czegoś lepszego, niż imienia swojego psa z cyfrą 1 na końcu. Odpowiednie informacje znajdują się na stronie Keeping Your Hosting/FTP Password Secure.
- Regularnie skanuj witrynę. Wiele firm oferuje narzędzia, które przeglądają witrynę w poszukiwaniu złośliwego/podejrzanego kodu lub działania.
- Aktualizuj oprogramowanie witryny. Jeśli używasz oprogramowania typu WordPress®, zachowanie jego aktualności umożliwi bezproblemowe działanie witryny i brak problemów powodowanych przez złośliwe oprogramowanie.
Zachowując świadomość zagrożenia ze strony hakerów i podejmując kilka czynności zaradczych, można ochronić swoją witrynę przed złośliwymi odwiedzającymi i szkodliwymi witrynami internetowymi.